Z niemowlęciem
Na wizytę zarezerwuj ok 1,5h.
- Tego dnia tak zaplanuj pory karmienia, by można było na wizycie nakarmić dziecko. Jeżeli karmisz piersią, ubierz się tak, by wygodnie Ci było nakarmić maluszka w gabinecie. Jeżeli karmisz butelką, nie zapomnij zabrać mleczka i potrzebnych do karmienia akcesoriów.
- Maluszkowi zawsze przyjemniej jest leżeć na pachnącym domem kocyku lub pieluszce niż na zimnym przewijaku. Dlatego zabierz je ze sobą J
- Przypomnij sobie, jakie leki brałaś w ciąży, jak przebiegała ciąża, czy coś ją zakłócało.
- Zabierz ze sobą wypisy ze szpitala, dokumentację medyczną.
- Czujesz się pewniej w towarzystwie osoby bliskiej? Zabierz ją ze sobą na wizytę.
Z dzieckiem kilkumiesięcznym mającym trudności
z rozszerzaniem diety
Na wizytę zarezerwuj ok 1,5h.
- Zabierz ze sobą jedzenie, które dziecko akceptuje i lubi oraz pokarm, który jest dla niego „trudniejszy”. Przynieś też akcesoria, z których korzystacie przy jedzeniu: talerzyk, sztućce, kubeczek, bidon, śliniak itp. Warto zabrać też ubranko na zmianę.
Z dzieckiem niemówiącym
Na wizytę zarezerwuj ok 1,5h.
- Proszę, nie powtarzaj w kółko dziecku zdań: „nic się nie bój”, „nie stresuj się”, „tylko spokojnie, ta Pani nic Ci nie zrobi”. Tymi słowami dajesz tylko powód do tego, by dziecko zaczęło się bać bardziej. Lepiej powiedz, że dziś jedziecie odwiedzić taką Panią, która chce się z Tobą pobawić.
- W trakcie wizyty nie tłumacz dziecku, że koniecznie ma być grzeczne, ma się przestać wiercić, siedzieć spokojnie. Naturalne zachowanie dziecka jest dla mnie ważną informacją. Dzięki temu lepiej będę mogła ocenić, gdzie leży przyczyna trudności dziecka.
- Jeżeli Twój maluch czuje się bezpieczniej mając u boku ulubionego pluszaka, to pozwól mu go zabrać.
- Jeżeli nie chcesz omawiać wizyty przy dziecku, zadbaj o to, by na korytarzu czekał ktoś bliski, kto zajmie się dzieckiem w czasie, gdy będziemy omawiać jego trudności.
- Może się zdarzyć, że wejście do obcego gabinetu będzie dla Twojego dziecka trudne. Płacz jest w takiej sytuacji normalną reakcją. Nie panikuj, nie stresuj się, wejdź z dzieckiem, usiądź i pozwól mu się chwilę przyzwyczaić do nowej sytuacji. Postaram się tak pokierować zabawą, by dziecko zapomniało o strachu.
Z dzieckiem przedszkolnym z wadą wymowy
Na wizytę zarezerwuj ok 1h.
- Spróbuj sobie przypomnieć jak najwięcej informacji o przebiegu ciąży, branych lekach, porodzie itp. Będę pytała o to, jak wyglądał rozwój dziecka, pod opieką których specjalistów dziecko jest lub było. Zapytam o urazy, operacje, przewlekłe choroby, alergie. Interesuje mnie też dieta dziecka i to jak wyglądała przygoda z karmieniem, od urodzenia, poprzez rozszerzanie diety, aż do dnia dzisiejszego.
- Jeżeli posiadasz wypisy ze szpitala, informacje od innych specjalistów, orzeczenia, zabierz je ze sobą.
- Zabierz ze sobą coś do jedzenia (najlepiej coś co można pogryźć i porzuć) i picia.
- Dziecko powinno mieć na sobie wygodny strój nie krępujący ruchów.
- Proszę, nie powtarzaj w kółko dziecku zdań: „nic się nie bój”, „nie stresuj się”, „tylko spokojnie, ta Pani nic Ci nie zrobi”. Tymi słowami dajesz tylko powód do tego, by dziecko zaczęło się bać bardziej. Lepiej powiedz, że dziś jedziecie odwiedzić taką Panią, która chce się z Tobą pobawić lub zobaczyć jak mówisz.
- W trakcie wizyty nie tłumacz dziecku, że koniecznie ma być grzeczne, ma się przestać wiercić, siedzieć spokojnie. Naturalne zachowanie dziecka jest dla mnie ważną informacją. Dzięki temu lepiej będę mogła ocenić, gdzie leży przyczyna trudności dziecka.